9.03.2015

Metro w Moskwie - najpiękniejsze stacje

Podczas naszej zimowej wizyty w Moskwie, naszym głównym środkiem transportu (pomijając marszrutki) było oczywiście metro. Piszę oczywiście, ponieważ jest to ulubiony sposób podróżowania wszystkich mieszkańców stolicy. Codziennie podziemnymi korytarzami mknie 6,6 miliona osób, co czyni z moskiewskiego subwaya drugie, po Tokio, najbardziej oblegane metro na świecie. Mogę w tym miejscu dorzucić jeszcze kilka "naj". Biegnąc miejscami poniżej 80 metrów pod ziemią, kolejka ta jest jedną z najgłębiej położonych na świecie. Co za tym idzie, ma też najdłuższe w Europie ruchome schody. Ale tym, co każdemu najbardziej zapadnie w pamięć, jest niezwykłe piękno najstarszych stołecznych stacji, będących kuriozalnym połączeniem elementów niby barokowych i art deco z... motywami socrealizmu. Mozaiki z traktorami? Pozłacane sierpy i młoty? Robotnicze płaskorzeźby? No problem!

Komsomolskaya Metro Station


Arbatskaya Metro Station


Belarusian Metro Station


Mayakovskaya Metro Station

Przyglądając się historii moskiewskiego metra czuję ukłucie zazdrości. Właśnie po wielu, wielu latach doczekaliśmy się drugiej nitki metra w Warszawie, a tymczasem plany podziemnej kolejki w stolicy Rosji powstały już na początku XX wieku, a pierwsze wagony pomknęły tunelami w 1935r. 
Ploshchad Revolyutsii Metro Station


Ploshchad Revolyutsii Metro Station

Ploshchad Revolyutsii - pocieramy nos na szczęście

Linie metra w Moskwie biegną strzeliście od centrum ku dzielnicom zewnętrznym, a łączy je pierścieniem jedna nitka kolejki, bardzo ułatwiająca podróżowanie. I tutaj ciekawostka i anegdotka. 
Ciekawostka jest taka, że po tym, czy kolejne stacje zapowiada mężczyzna, czy też kobieta, możemy poznać, czy jedziemy w kierunku centrum, czy może się od centrum oddalamy. Do centrum miasta, a także zgodnie z ruchem wskazówek zegara na linii okrężnej, prowadzi nas męski głos. Oddalając się od centrum lub też podróżując po okręgu w lewą stronę słyszymy głos kobiecy. 
Anegdotka zaś mówi o tym, w jaki sposób doszło do powstania linii biegnącej po okręgu. Kiedy zaprezentowano Stalinowi projekt kolejnych linii metra, zapytano go, czy wprowadziłby jakieś poprawki. Stalin popatrzył na mapę i odstawił na nią kubek z kawą. Kubek pozostawił na mapie brązowy naciek. Instruktorów olśniło, że to jest właśnie brakujący element systemu, zasugerowany w ten sposób przez ich przywódcę. Od tego czasu, linia biegnąca po okręgu, zawsze jest przedstawiana w kolorze brązowym.

Still watching You!

Park Kultury Metro StationNie zapominajmy jednak, że te przepiękne podziemne sale były i są świadkami codziennych dramatów. Od czasu, kiedy powstał przejmujący do bólu, polski dokument o bezdomnych dworcowych dzieciach, minęło już 10 lat. Władze Moskwy robią wszystko, by zmniejszyć ilość włóczęgów na dworcach i ulicach stolicy. Mam jednak niepokojące przeczucie, że problem ten nie tyle został rozwiązany, co usunięty sprzed naszych oczu. Jeśli ktoś z Was jeszcze nie oglądał Dzieci z Leningradzkiego, to tutaj link do filmu na YouTube.


Komsomolskaya Metro Station


Taganskaja Metro Station

Kiyevskaya Metro Station

Kiyevskaya Metro Station


Według niektórych źródeł, pod plątaniną korytarzy, którymi mkną moskiewskie kolejki, zostało utworzone Metro 2, spinające kluczowe punkty w mieście. Mogą z niego korzystać tylko najważniejsi oficjele.

Belarusian Metro Station


Moskiewskie metro znane jest ze swoich bardzo długich ruchomych schodów. Nie ma szans, by w ostatniej chwili zdążyć na kolejkę! Najgłębiej położone stacje zostały zaprojektowane z myślą o ewentualnej wojnie nuklearnej jako schron przeciwatomowy.

Pozdrawiamy!Prawa autorskie

Fotografie i teksty zamieszczone na tym blogu są naszą własnością. Wszelkie kopiowanie, powielanie i publikowanie może odbyć się wyłącznie za naszą zgodą. Chcesz wykorzystać naszą pracę- skontaktuj się z nami: zawszewdrodze@gmail.com