30.01.2015

10 ciekawostek w temacie Super Bowl

To już w ten weekend! Wydarzenie, na które przez cały rok czekają miliony Amerykanów! 
Tak głęboko zakorzenione w amerykańskiej kulturze jak Star Wars, Coca Cola i muscle cars. 
Mam wrażenie, że sam finał, z roku na rok, coraz mniej liczy się jako rozgrywka sportowa, a coraz bardziej jako komercyjne show. Reklamy, muzyka, jedzenie...
Dla jeszcze mniej wtajemniczonych niż ja - Super Bowl to finałowy mecz zawodowej ligi NFL, o mistrzostwo w futbolu amerykańskim  (który nie ma nic wspólnego z futbolem w wydaniu europejskim, to zupełnie, zupełnie inna gra, piłka nożna w USA to soccer). 
W tym roku XLIX finał odbywa się w Phoenix, w Arizonie. 
Z okazji Super Sunday postanowiłam Was uraczyć garścią zupełnie nieprzydatnych informacji:) 
Zaczynamy!
http://www.refinery29.com/
photo via refinery29.com
1. W poniedziałek po Super Bowl 6% Amerykanów bierze zwolnienie chorobowe. Nic dziwnego biorąc pod uwagę, że...

2. ...ulubione jedzenie podczas Super Bowl to skrzydełka kurczaka. W ostatnim roku, podczas finału, zjedzono ich… 1 250 000 000 (1,25 miliarda)! Do tego dochodzą hektolitry piwa, prawie 15 000 ton chipsów i 50 milionów kilogramów guacomole (chyba jedyny zdrowy składnik jadłospisu:)) Więcej Amerykanie pożerają jedynie w Święto Dziękczynienia! Btw nasz przepis na guacomole znajdziecie tutaj.

3. 9/10 osób obejrzy finał rozgrywek we własnym domu. To łatwa decyzja, jeśli weźmiemy pod uwagę, że cena biletów na Super Bowl wynosiła od 500 do 2600$ (na rynku wtórnym oczywiście znacznie więcej).

4. Naprawdę nie wiem, jak to możliwe, ale 11 godzinne widowisko, z którego samej gry jest mniej niż kwadrans, będzie transmitowane w 185 krajach, w 30 językach. 5 z 10 programów, które zgromadziły przed telewizorami największą widownię, to finały Super Bowl. Poza futbolem jednynie finałowy odcinek M*A*S*H*, w 1983, obejrzało ponad 100 mln ludzi. Ubiegłoroczne show zobaczyło 111,5 mln osób, był to, tym samym, najtłumniej oglądany spektakl w historii amerykańskiej TV.

5. Z czego słynie Super Bowl? Między innymi z koncertu w połowie meczu. Tegoroczne gwiazdy, które zagrają w przerwie? Katty Perry oraz Lenny Kravitz, for me, Mr Super Hot, ale nie brakuje też takich reakcji:


6. W 2004 roku, podczas występu Justina Timberlake’a i Jannet Jackson miał miejsce “skandaliczny” incident. Przez 0,7(!) sekundy widoczna była pierś piosenkarki! Wow, poważna sprawa! Stacja CBS musiała zapłacić, w wyniku tego, rekordowa karę $550 000! Cała awantura została nawet okrzyknięta Nipplegate, aferą sutkową :)


7. Natomiast w 2013 roku swój występ, podczas finału, zaliczyła Beyonce. Tym razem nie miała możliwości wyretuszowania swoich fotek, co rozzłościło ją do tego stopnia, że postanowiła usunąć te mniej reprezentacyjne z Internetu. Poskutkowało to lawinowym wysypem memów z umięśnioną piosenkarką. Mnie bawią do dziś:)  
via buzzfeed.com
8. Gwiazdą nr 1 były, są i będą podczas finałów reklamy! 30 sekundowy spot reklamowy kosztuje średnio 4,5 mln$. Przyznam, że to jedyna część rozgrywki jaką oglądam... Dla kontrastu, każdy zawodnik zwycięskiej drużyny otrzyma 92 000$, przegrani o połowę mniej.

9. Najdroższa reklama w historii? Trwajacy ponad 2 minuty spot Chryslera z Eminemem z 2011. Love it! Koszt? Bagatela 12,4 mln$. Reklama jest ŚWIETNA!!!


10. I na zakończenie, pozostając w temacie reklam. Najchętniej oglądana reklama ever? Ta z Passatem i Darthem Vaderem, także z 2011r.


Czy ktoś zauważył, że nie napisałam, kto gra w finale ;) Dla dociekliwych: New England Patriots vs Seattle Seahawks. Enjoy the show!


Prawa autorskie

Fotografie i teksty zamieszczone na tym blogu są naszą własnością. Wszelkie kopiowanie, powielanie i publikowanie może odbyć się wyłącznie za naszą zgodą. Chcesz wykorzystać naszą pracę- skontaktuj się z nami: zawszewdrodze@gmail.com