07.08.2014

Ceny w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, w 2014 r.

Wpisy o kosztach życia w Stanach Zjednoczonych cieszą się niesłabnącą popularnością, pomyślałam więc, że najwyższy czas na aktualizację. Poza cenami najmu nie zauważyłam jakichś znaczących różnic, zresztą porównajcie sami.





Dla dóbr szybko zbywalnych, jako źródło przyjęłam własne rachunki za ostatnie zakupy oraz garść ulotek z okolicznych supermarketów, które znalazłam przedwczoraj w skrzynce. Ceny pozaokrąglałam (wiadomo, w jednym miejscu będzie o 20 centów drożej, w innym taniej), przeliczyłam na krajowe jednostki. Dodam też, tak dla jasności, że są to ceny obowiązujące w Orange County, w Kalifornii, jednym z droższych miejsc do życia, więc niewykluczone, że w innych okolicach jest taniej. Jeśli macie porównanie, zachęcam do komentowania i uzupełniania wpisów.

Średni roczny dochód gospodarstwa domowego w naszym mieście, w Costa Mesa, wynoszą w tym roku ok. 62000$ (przed odprowadzeniem podatków, składek na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne).

Ceny produktów spożywczych
 ü  1 kg pomidorów 1-2$
 ü  150 g pieczarek 3,5$
 ü  1 kg fasolki szparagowej 2$
 ü  Kalafior 2$
 ü  Groszek, kukurydza, fasola w puszce 1$
 ü  Długi ogórek 1$
 ü  Sałata 2$
 ü  Awokado 1$
 ü  1 kg truskawek 2$
 ü  1 kg bananów 1-2$, wczoraj kupowałam po 29 centów za sztukę
 ü  Melon 1-3$
 ü  1 kg nektarynek 2$
 ü  1 kg jabłek 2$, wczoraj kupowałam po 80 centów za sztukę
 ü  150 g malin 2$
 ü  1 kg czereśni 8$
 ü  Ananas 3$
 ü  1,5 l soku pomarańczowego 3,5$
 ü  Cola, pepsi i inne słodkie gazowane napoje ok. 1$ za 2 litry
 ü  12 -pak Corony, Heinekena czy innych popularnych piw tej klasy 13$
 ü  Galon mleka  3,5$
 ü  Chleb 4$
 ü  Chleb tostowy 2$
 ü  200 g masła 2$
 ü  200 g sera żółtego 2,5 $
 ü  Majonez bardzo duży słoik (750ml) 3,5 $
 ü  Jogurt 0,8-2$
 ü  Puszka tuńczyka 1-3$
 ü  Śmietana 400 ml 2$
 ü  4 zupki chińskie 1$
 ü  250 g Laysów 2,5$
 ü  1 kg cukru 1$
 ü  400 g płatków typu Cheerios 2-3$
 ü  Paczka makaronu Barilla 1,2$

Chemia
 ü  1 kg proszku/płynu do prania od 1$ w górę
 ü  12 rolek papieru toaletowego 5$
 ü  Butelka płynu do mycia naczyń 2$
 ü  Paczka 36 sztuk tamponów lub podpasek 6,5$
 ü  Pieluchy, w zależności od rozmiaru, marki, ilości sztuk (48-80) 20$
 ü  Pasta Colgate 3$

Wynajęcie mieszkania ceny uzależnione od standardu mieszkania i położenia w lepszej lub gorszej dzielnicy.
 ü  Studio (kawalerka, ok. 40-50m2, choć zdarzają się też dużo większe) 800-1500$
 ü  1 br/ba (salon z sypialnią) 1200-1800$
 ü  Internet 3 MB 30-40$ (oczywiście w reklamach podawane są niższe ceny, ale prawie zawsze okazuje się, że nie obowiązują one na naszym terenieJ)
 ü  Telefon pre-paid 10 centów za minutę, 20 centów za smsa
 ü  Wynajęcie samochodu (najtańszy samochód, tzw. economy car w najtańszej dostępnej ofercie) 40-60$ za dzień. I znów podobna sytuacja, nie wierzcie reklamom. Wprawdzie podają w nich cenę np. 22$/dzień, ale drugie tyle dochodzi za wykupienie ubezpieczenia i różne podatki. Jeśli potrzebujecie GPSa, trust me, U need it, kolejnych kilka/kilkanaście dolarów za dzień, tak samo z fotelikiem dla dziecka. Natomiast różnice między klasami samochodów, czyli np. między economy, a compact, mid size itd. Są już niewielkie, w okolicach 2-4$.
 ü  Galon najtańszej benzyny 3,7-4,1$ w zależności od stacji

Wpisujcie w komentarzach, czego brakuje, będę uzupełniać.


28 komentarzy:

  1. W Wisconsin po za benzyna ( najdrozsza była za 3,70) i wynajeciem mieszkania/domu ( my wynajmujemy dom z dwoma sypialniami i łazienkami, wielkim salonem z kuchnia i pomieszczeniami gospodarczymi za 750$/mc) bardzo podobnie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tylko 750$ za ponad 6 pomieszczeń?? Boze.. Chyba natrafilas na super okazje. Zazdro. ;))

      Usuń
  2. Zywnosc chyba kosztuje podobnie, prawie we wszystkich stanach. Najbardziej sie roznia ceny nieruchomosci, wynajmu i podatku od nieruchomosci. California jest slynna z wysokich cen nieruchomosci, przeczytalam ze przecietna cena domu w Californii to okolo 820 k. A to automatycznie przeklada sie na ceny wynajmu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sorry, przecietna cena domu to mialo byc 420 k.

      Usuń
    2. Z mojego doswiadczenia najtanszy wynajem mieszkania Arizona - Phoenix/ Glendale, pozniej LA i na koncu Nowy Jork. MIedzy pierwszym a ostatnim roznica jest kolosalna.

      Usuń
  3. Wszystko dobrze, tylko jak przekłada się to na średnie zarobki??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kamila tak jak napisałam w treści, średni dochód roczny gospodarstwa domowego to troszkę ponad 60k$, czyli 5k$miesięcznie. Na podatki odchodzi ok 30%, ubezpieczenie w zależności od wariantu, my płacimy 200/os/m-c, ale mamy bardzo dobra ochronę za to. 1420$ miesięcznie płacimy za 2 pokoje z kuchnia, łatwo podliczyć, ile zostaje "na życie":) A czy dużo czy mało to już zależy od potrzeb:)))

      Usuń
  4. Jeszcze pytanko a propo szkól, przedszkoli jakie ceny??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przykro mi, nie mam pojęcia, nie mamy dzieci, wiec nie wiem. Gdzieś mi się o uszy obiło, że za przedszkole w Nowym Jorku ktoś ze znajomych płacił 1200$/m-c, ale nie jestem pewna, nie chcę przekłamać... Zrobię wywiad wśród dzieciatych znajomych, bo to dobry temat na oddzielny wpis. Pozdrawiam!

      Usuń
    2. Witam, mieszkam w Lake Forest w Oramge County i troche sie orientuje w cenach przedszkola choc dzieci jeszcze nie mam (byc moze z tego wlasnie powodu)- Montessori, taka wieksza siec, kosztuje $1200 za jedno dziecko. Kolezanka pracje w bardziej ekskluzywnym przedszkolu i tam ceny dochodza do $1500.Jest to raczej sporo zakladajac ze miesieczny dochod rodziny to srednio $5000 przed odciagnieciem podatkow..

      Usuń
    3. Dzięki za uzupełnienie, czyli niestety się nie przesłyszałam z tymi zawrotnymi cenami... Widzę, że mieszkamy po sąsiedzku!

      Usuń
    4. Czesc Madziu, rzeczywiscie jestesmy sasiadkami, szczegolnie ,ze wiele osob tu zaglada z innych stanow a" Costa Mesa to dla mnie jak za plotem- tez tam kiedys mieszkalam. Tak przy okazji to super jest ten Twoj blog.Wpadlam na niego zupelnie przypadkiem szukajac czegos w necie i musze przyznac, ze bardzo podbudowalo mnie to jak opisalas swoje przezycia po powrocie do Polski bo ja mam coraz wiecej zawachan zeby wracac, a mieszkam tu juz od 15 lat, wiec po przeczytaniu troche sie odwiodlam od tego pomyslu...Moze kiedys sie spotkamy na kawke?? :)

      Usuń
    5. Bardzo, bardzo chętnie!!!!

      Usuń
  5. Jeżeli mogę....Oczywiście na przykładzie Wisconsin....
    Przedszkola dzieci w wieku 3-4 lat mają tzw. podstawę bezpłatną (4 godz. do wyboru rano/popołudnie) opłata za książki - 12,50 $. Oczywiście jest możliwość wydłużenia pobytu dziecka, niestety nie mogę znaleźć ile dokładnie to kosztuje, ale nie jest tanio. Kindergarten i 1 klasa - opłata w tym książki 25$. Klasa 2-4 opłata w tym książki 30$ + agenda notes/kalendarz A4 - do kontaktu rodzic-nauczyciel. Po za tym wyprawka ok 60-70$ za dziecko. Jest również możliwość wykupienia obiadów 3,5-4$ za posiłek. Dzieci siedzą w szkole od 8:10 - 15:10 w trakcie szkoły maja również tzw. snack time i muszą mieć ze sobą przekąskę w postaci owoców, warzyw, płatków, na pewno coś zdrowego oraz zimny lunch jeżeli nie wykupują lub danego dnia nie jedzą ciepłego obiadu. Na razie jestem na etapie szkoły podstawowej więc tyle mogę napisać. Jest też sporo szkół prywatnych i prywatnych przedszkoli, ale to już wyższa półka i mnie by było szkoda pieniążków bo poziom nauczania taki sam.... Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. A ile kosztuje woda mineralna? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Stanach powszechnie pije się kranówkę (często widać to np na filmach, jak komuś chce się pić to idzie do kuchni i nalewa sobie wody z kranu). Tak samo w knajpach, jeśli poprosimy o wodę, to dostaniemy taka z kranu, oczywiście za darmo. Butelkowana woda nie różni się jak dla mnie wcale od kranówki, więc bardzo rzadko ją kupujemy. Duży baniak 3 l. najzwyklejszej wody to ok 2$, podobnie 1,5 l. lepszej wody np Evian.

      Usuń
  7. To ja mam liste cen ktorych jestem ciekawy oto ona: ryż brązowy, makaron (spaghetti i świdry), mieso mielone, schab, piersc z kurczaka, jajka, twarog :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na dział z miechem nie chodzimy, bo jesteśmy wegetarianami. Makarony- wszystkie rodzaje 1-1,5$ zależy od marki. Barilla 450 g około 1,2$. Jajka też zależy czy organiczne, ekologiczne czy takie zupełnie zwykłe. Ostatnio płaciłam 2$/12 sztuk. Na brązowy ryż i twaróg muszę zerknąć.

      Usuń
    2. Na mięso jak możesz też zerknij :)

      Usuń
  8. Ile wynosi calkowity koszt kawalerki w biedniejszej dzielnicy LA wynajem powiedzmy 900$ a pozostałe opłaty? 2 placa minimalna wynosi 10$\h jak to sie = netto

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiesz to zależy ile zużywasz. My za wode, prąd, ubezpieczenie mieszkania i internet mieścimy się w 100$. W niektórych miejscach częśc opłat jest wliczona w cenę, np teraz nie płacimy za gaz, w poprzednim mieszkaniu nie płacilismy za wodę. Z tym netto to też bedzie bardzo róznie i nie umiem dać Ci jednoznacznej odpowiedzi. Zależy ile będą odciągać Ci na ubezpieczenie medyczne, nie wiem tez jaki jest tax dla miasta LA. Nam z pensji odpada ok 30%

      Usuń
  9. Czy jedna osoba jest w stanie się tam utrzymać?? Pracują powiedzmy w "normalnej pracy", nie będąc dyrektorem czy nie wiem kim..

    Ewela

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Płaca minimalna to $9/h, jak przeglądam ogłoszenia, to "normalne" zawody wyciagają ok 15/h. 30% odchodzi na podatki. Dużym wydatkiem jest ubezpieczenie, które trzeba pokryć z własnej kieszeni. Wynajęcie pokoju w południowej Kalifornii to ok $800, mieszkania od 1300 w górę, ale w innych stanach jest znacznie taniej. Sama musisz przekalkulować, czy to co zostanie, wystarczy. Moim zdaniem przy minimalnych zarobkach byłoby ciężko...

      Usuń
  10. Czy jest jakiś post na temat zarobków?? Tak mniej więcej oczywiście.. ponieważ nie mogę znaleźć..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak mniej wiecej to się nie da, bo rozbieżnosci są ogromne. Płaca minimalna 9$ za godzinę. Podatki "zjadają" ok 1/3 wynagrodzenia.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    3. Nie wiem jak poprawiać posty - w PL koszt brutto pracownika/wypłata netto = ca. 55%.

      Usuń
  11. Mimo rozbieżnych cen, ja czasami już ze zwykłego sentymentu zamawiam sobie typową spożywkę z USA, by nie zapomnieć tego nieco odmiennego smaku :) Wyszukałam sobie firmę, która świadczy tego typu usługi, bo sama to bym się pogubiła w tych formalnościach. A tak na stronie USBOX zrobiłam wstępną wycenę i wiedziałam, ile czego mogę zamówić. Zamówiłam i długo nie musiałam czekać na odbiór.

    OdpowiedzUsuń

Masz coś do dodania? Chcesz o coś zapytać? Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz skomentować nasz wpis:)

Prawa autorskie

Fotografie i teksty zamieszczone na tym blogu są naszą własnością. Wszelkie kopiowanie, powielanie i publikowanie może odbyć się wyłącznie za naszą zgodą. Chcesz wykorzystać naszą pracę- skontaktuj się z nami: zawszewdrodze@gmail.com