05.03.2014

Na czasie - rozmowy polsko-rosyjskie albo jak zaoszczędzić na biletach

Postanowiłam uporać się wreszcie z posegregowaniem całej zawartości skrzynki na odpowiednie foldery (niech żyje prokrastynacja!) i nasza przyjaciółka N., obywatelka Rosji, mieszkanka NYC zasłużyła sobie na osobną wirtualną szufladkę. 

Trafił do niej między innymi taki mail - instrukcja na czas naszego pobytu w Moskwie - który niezmiennie wywołuje uśmiech na mojej twarzy. Mam nadzieję, że na waszej także no i możecie oczywiście skorzystać z porady praktycznej;)

N. (US - New York) 23:01
Ceny biletów do muzeów i atrakcji turystycznych w Moskwie 
Tickets to attractions for foreign tourists are very expensive - can be $50 I think, or maybe even more
so in relation to the tickets - you will have to pretend that you are Russians
:)
learn how to say "give me two tickets in Russian"
then the prices would be much less
$5-$10 I think
that should be it, right?

Tomasz (PL - Lodz) 23:04
i think so:)

N. (US - New York) 23:05
how do you say "two tickets, please" in Polish?
type it up - I'll be able to read

Tomasz (PL - Lodz) 23:06
poprosze bilet

N. (US - New York) 23:08
ok, you can be rude as Russian please is something ridiculous
just say "dva bileta"
and you have your $40 savings per day
;)

Tomasz (PL - Lodz) 23:09
no pieknie

N. (US - New York) 23:11
:)

Tomasz (PL - Lodz) 23:12
dva bileta sounds so good!
dva bileta dawaj!

N. (US - New York) 23:33
this is way too rude:)))

Pamiętajcie, Rosja to znacznie, znacznie więcej niż Putin. Że piękne miasta, cudowna literatura i niesamowita przyroda to oczywiste dla wszystkich. Ale to także absolutnie fantastyczni ludzie! Tak gościnni, że wiele moglibyśmy się od nich nauczyć. Za tą czasem szorstką, niedostępną fasadą najczęściej skrywają się pokłady serdeczności. Żeby wspomnieć tylko o znajomej naszych przyjaciół, która nie znając nas, oddała nam do dyspozycji swój apartament na tydzień, ich babci, która opuściła swoje mieszkanie na czas naszego pobytu, żebyśmy czuli się komfortowo (!!!), sąsiadce, która przybiegła z całym garnkiem młotków i śrubokrętów, kiedy zatrzasnęliśmy drzwi i nie mogliśmy wejść do mieszkania czy ostatnio, na lotnisku w Moskwie, pani Ninie, która uratowała nam podróż, cudem upychając naszą trójkę w innym samolocie, żebyśmy zdążyli na transfer w Bangkoku. 
Polityka swoje, a my bądźmy sobie przyjaciółmi.

Jak zaoszczędzić na biletach w Moskwie w Rosji

5 komentarzy:

 1. Też mam same pozytywne doświadczenia z Rosjanami :)
  Mieszkam w Finlandii i uczę się aktualnie fińskiego z dwójką przemiłych Rosjanek. Równocześnie uczę się rosyjskiego, więc próbuję od czasu do czasu z nimi "pagawarić" - są zachwycone. Cieszą się, że uczę się ich języka, chętnie pomagają. Jedna zrobiła nawet dla mnie "salat Aliwje", gdyż byłam bardzo ciekawa jak smakuje :)
  Zresztą, politycy sobie, a ludzie sobie. Nie spotkałam się jeszcze z niemiłymi obcokrajowcami, skądkolwiek by nie byli ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny komentarz! No i gratulujemy odwagi z podejściem pod fiński! Może podeślij jakieś ciekawe linki do lekcji online. Pozdrawiamy.

   Usuń
 2. Spędziłam czas jakiś w Rosji. Pracowałam tam a potem wielokrotnie wracałam. Ludzie są naprawdę życzliwi i pomocni mimo że często nie witają z uśmiechem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak! Dla nas, w porównaniu z tym do czego przyzwyczaiły nas Stany Zjednoczone, kolosalna różnica:)

   Usuń
 3. Ale na polityke wpływają ludzie. Jeśli kogoś się nie lubi to mozna tez powiedzieć wprost. Ja mam rodzinę rosyjską,a rosyjskiej mentalności nie lubie, jak wyjedziesz poza centra i nie bęsziesz inastrańcem to już nie będzie Ci tak fajnie :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Masz coś do dodania? Chcesz o coś zapytać? Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz skomentować nasz wpis:)

Prawa autorskie

Fotografie i teksty zamieszczone na tym blogu są naszą własnością. Wszelkie kopiowanie, powielanie i publikowanie może odbyć się wyłącznie za naszą zgodą. Chcesz wykorzystać naszą pracę- skontaktuj się z nami: zawszewdrodze@gmail.com