4.01.2014

Twarzą w twarz z Mount Rushmore
 Wracamy na naszą trasę. Ostatnio zabraliśmy Was do Custer State Park i jechaliśmy Needles Highway, gdzie przeciskaliśmy się przez wąskie tunele wydrążone w skałach. Nadal podróżujemy po Południowej Dakocie. Jedziemy do jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc-symboli w Stanach. Mount Rushmore, na zboczach której w latach 1927-41 przy pomocy dynamitu, kilofów, młotów i ciężkiego sprzętu zostały wyrzeźbione głowy czterech prezydentów USA.
   Pomysłodawcą całego projektu był historyk Doane Robinson, który chciał przyczynić się do rozwinięcia ruchu turystycznego w górach Black Hills (bez wątpienia to się udało :) ). Pierwsza wizja zakładała wykucie obrazu parady Indiańskich Wodzów i Amerykańskich odkrywców. Kiedy jednak do projektu wciągnięty został rzeźbiarz Gutzon Borglum, zaproponował ukazanie 150 letniej historii kraju poprzez oblicza 4 charakterystycznych przywódców.

George Washington [1732 - 1799]
Symbolizuje narodziny
Pierwszy prezydent USA, który doprowadził do uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytani oraz stworzył podwaliny amerykańskiej demokracji.
Fun fact!
George Washington powinien zostać idolem wszystkich bloggerów. Napisał najwięcej listów w historii wszystkich prezydentów USA. Ponad 20.000!


Thomas Jefferson [1743 - 1826]


Symbolizuje ekspansję

Jefferson jest autorem Deklaracji Niepodległości. To on stał także za przyłączeniem francuskich kolonii do ówczesnych Stanów Zjednoczonych, co podwoiło powierzchnię kraju.
Fun fact!
Thomas uwielbiał... lody waniliowe!
Przywieziony przez niego przepis na domowe lody znajduje się teraz w Bibliotece Kongresu.Theodore Roosvelt [1858 - 1919]


Symbolizuje rozwój

Roosvelt nie tylko przewodził rozwojowi ekonomicznemu Stanów. Przejął kontrolę i przekopał Kanał Panamski, kiedy Francuzi nie dali rady. Był zwolennikiem drobnych przedsiębiorców i przeciwnikiem wielkich monopoli.
Sam prowadził rancho w Badlands, kochał naturę i inwestował w rezerwaty.

Fun fact!
Podczas kampanii w Milwaukee, Wisconsin w 1912 Theodore został postrzelony w pierś. Kula przeszła przez jego stalowe etui do okularu i 50 stronicowy rękopis przemowy zgięty w pół. Roosvelt stwierdził, że rana nie może być zbyt głęboka bo nie kaszle krwią. Zatem jest zdolny do tego by mowę wygłosić. 90 minutowe przmówienie, podczas którego krew sączyła się na koszulę, rozpoczął od zdania: "Panie i Panowie, nie wiem czy w pełni jesteście tego świadomi, że właśnie zostałem postrzelony, ale potrzeba więcej do zabicia starego łosia".Abraham Lincoln [1809 - 1865]

Symbolizuje przetrwanie

Lincoln był prezydentem kiedy to trwałość Unii została wystawiona na największą w historii próbę - Wojnę Domową (Civil War). Za cel postawił sobie przetrwanie Stanów Zjednoczonych. On także głosił, iż niewolnictwo musi zostać zaprzestane. Był najwyższym prezydentem, który dodatkowo nosił charakterystyczny cylinder i brodę.

Interesting fact!
Abraham Lincoln zmarł po postrzale w głowę przez aktora Johna Wilkesa Bootha w Teatrze Forda w Waszyngtonie. Niedługo przed śmiercią miał sen, w którym usłyszał szlochanie w Białym Domu. Kiedy znalazł płaczącą osobę, zapytał kto zmarł. Odpowiedziała że prezydent. Gdy podrzedł do trumny zobaczył swoją twarz.


Mount Rusmore - jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Ameryki.
Na pierwszym planie Avenue of Flags.
Mount Rushmore National Memorial to nie tylko góra.
Wstęp jest bezpłatny, ale...
Do kompleksu prowadzi brama, za którą znajdziemy się na ogromnym parkingu. Opłata za parking dla samochodów osobowych wynosi 11 USD (za rok !!!).
Jak się domyślacie jest Information Center, gdzie można zobaczyć wystawę, film i zaopatrzeć w broszury informacyjne.
Są szlaki spacerowe pod górę i do studia rzeźbiarzy oraz Lincoln Burglum Museum, gdzie można dowiedzieć się w jaki sposób drążyli skałę.
Idąc wzdłuż Avenue of Flags dochodzimy do amfiteatru, gdzie wieczorem od połowy maja do końca września odbywa się Evening Lighting Ceremony (Wieczorna Ceremonia Świateł), polecamy!!!

Poświęcimy jej następny wpis!

Przydatne linki:

Wszystkie bieżące informacje dotyczące Mount Rushmore znajdziecie oczywiście na oficjalnej stronie prowadzonej przez National Park Service:


Prawa autorskie

Fotografie i teksty zamieszczone na tym blogu są naszą własnością. Wszelkie kopiowanie, powielanie i publikowanie może odbyć się wyłącznie za naszą zgodą. Chcesz wykorzystać naszą pracę- skontaktuj się z nami: zawszewdrodze@gmail.com