7.08.2013

Kto pyta nie błądzi 6: Ile kosztuje wynajęcie mieszkania, jak wysoki jest czynsz, ceny nieruchomości w południowej Kalifornii

Napiszcie mi proszę ile kosztuje przeciętny czynsz w LA (we własnym, kupionym mieszkaniu) i ewentualnie jakiś jest przedział cenowy. Prosiłbym także o informację, od ilu $ zaczynają się ceny mieszkań (1-2 pokoje). 

Zacznijmy od tego, że my nie mieszkaliśmy w LA tylko w Orange County (godzina jazdy na południe od LA) ale ponieważ jest to powiedzmy dość prestiżowa okolica to ceny nie powinny się zbytnio różnić od tych w mieście.
Na początek rozbijmy na części koszt wynajętego mieszkania. Nasze rachunki związane z wynajęciem salonu z sypialnią i małym loftem wynosiły 1000$ dla landlorda + 350$ HOA + 150$ rachunki (gaz, prąd, internet).

Czym jest to tajemnicze HOA. HOA - home owner's association - to w uproszczeniu przyjmując odpowiednik polskiego czynszu. Są okolice, gdzie nie płaci się HOA. Analogicznie jak w Polsce, są to głównie domy jednorodzinne. Na tym analogie się kończą. Płacąc w Polsce kilkaset złotych czynszu mogę najwyżej liczyć na to, że ktoś raz w tygodniu zamiecie schody na klatce. W Stanach w zamian za to 350$ dostawaliśmy ogrodzony, czysty basen z jacuzzi, siłownię, oświetlone korty i boisko, zadbane i obsadzone kwiatami trawniki i wiele innych uprzyjemniaczy:) 

Czynsze są oczywiście zróżnicowane, w naszej okolicy oscylowały koło 300$, ale w niektórych, pięknie położonych nadmorskich miejscowościach, sięgały nawet 650$.

Dalej pytasz o ceny mieszkań. Są ona również bardzo, ale to bardzo zróżnicowane w zależności od standardu (czy na podłogach jest parkiet czy wykładzina, czy mieszkanie jest widne i zadbane, jak wygląda zabudowa kuchni, ile jest łazienek - standardowo po jednej na każdą sypialnię) ale przede wszystkim od okolicy. Podobnie wyglądające mieszkanie z jedną-dwiema sypialniami kosztuje nawet poniżej 200 tysięcy dolarów w zdominowanej przez Meksykanów Santa Anie, a w bardziej popularnych miejscach jak Irvine czy Costa Mesa ciężko takie znaleźć za mniej niż 300k$.

Dla przypomnienia dodam tylko, że w Stanach inaczej oznacza się mieszkania. Kawalerka to studio. 1 bedroom apartment to pokój dzienny + sypialnia, 2 BR to dwie sypialnie (i najczęściej także dwie łazienki) z salonem itd, itd. I jeszcze jedno, być może w mieście, gdzie są apartamentowce i "bloki" będzie można znaleźć niewielkie mieszkania, obserwując rynek nieruchomości w OC nie widziałam chyba nigdy mieszkań poniżej 60m2 (w Kalifornii garderoby są wielkości nowojorskich kawalerek:). 

Jeśli miałabym określić w dużym przybliżeniu koszt metra kwadratowego w Orange County, uwzględniając wszystko, co napisałam powyżej, powiedziałabym, że to ok 8-12 000 PLN. Tanio, drogo - rzecz względna. Ceny jak w Warszawie. Moim zdaniem jak za taką jakość życia i otoczenie - cena przyzwoita. 

Jestem ciekawa jak ceny kształtują się w innych miejscach w Stanach, więc, jak zwykle, będę wdzięczna za uzupełnienia w komentarzach.

Typowe osiedle w Irvine


Prawa autorskie

Fotografie i teksty zamieszczone na tym blogu są naszą własnością. Wszelkie kopiowanie, powielanie i publikowanie może odbyć się wyłącznie za naszą zgodą. Chcesz wykorzystać naszą pracę- skontaktuj się z nami: zawszewdrodze@gmail.com