24.07.2013

Grand Teton z kamerą wśród zwierząt


Grand Teton National Park. Totalnie zauroczył Tomka. Stykając się z pakiem Yellowstone okazał się od niego diametralnie różny. W trzech słowach: góry, zwierzaki i bezkresne niebo.
Mieliśmy wrażenie, że gdziekolwiek pojedziemy, drogę zagrodzą nam ośnieżone szczyty.
W połowie maja pogoda była cudowna. Powietrze krystaliczne i rześkie. Komarów, które ponoć dają się we znaki latem, jeszcze brak. 
Wiosna to fantastyczny czas na obserwację zwierząt. Niesamowite uczucie obserwować maleńkie bizoniątka czy niedźwiadki, albo tak jak tutaj, dokazujące jelonki, na tle takich powalających na kolana krajobrazów.
Sky is the limit?

Grizzly. Poniżej czarny niedźwiedź, zwany też amerykańskim lub baribalem. Obiecuję, że wkrótce przygotuję wpis czym oba misie się różnią i co zrobić, jeśli spotkanie z nimi przybierze niekorzystny dla nas obrót...
Baribal. Wiosna to szczególnie niebezpieczna pora roku na spotkania z niedźwiedziami. Są głodne po zimie i najczęściej mają już małe. Wielokrotnie sypiając na campingach w lesie, mieliśmy duszę na ramieniu, choć generalnie misie ponoć nie atakują namiotów. Biwakując trzeba szczególnie uważać, żeby do wnętrza nie zabierać ze sobą niczego pachnącego. Przez "nic" mam na myśli także repelenty, kremy, zamknięte puszki z jedzeniem, przepoconą odzież...
Bighorn sheep (muflon, owca kanadyjska). Muflony są dość płochliwe i dość trudno uchwycić takie "posiedzenie". Ale my mamy wrażenie, porównując nasze doświadczenia z przeżyciami innych podróżników, że mamy wyjątkowe szczęście do bliskich spotkań ze zwierzakami (oby nie zbyt bliskich:)
Grand Teton. Tak go zapamiętam. Budząca się po zimie natura, rześkie powietrze, ośnieżone szczyty i zamarznięte jeziora...


4 komentarze:

 1. fajny zbieg okoliczności. dziś byłem w Yellowstone. powiedzcie, jak wypada porównanie obu parków? widziałem już parki Glacier i Yellowstone, obawiam się że w Grand Teton nie zobaczyłbym wiele nowych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Yellowstone jest zupełnie, zupełnie inny niż Grand Teton. Glacier jeśli chodzi o widoki i góry jest równie piękny, może nawet piękniejszy, ale to właśnie w Grand Teton widzieliśmy z całkiem bliska najwięcej zwierzaków, a ich obserwowanie sprawia nam wielką frajdę, także co kto lubi:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje mi się że jeśli chodzi o te 3 parki to wszystko zależy od pory roku i szczęścia. Poza tym każdy może lubić co innego. My najwięcej zwierzaków widzieliśmy w Yellowstone, ale w Glacier i Grand Teton też było ich całkiem sporo. Dwa ostatnie parki były lepsze przede wszystkim pod względem widoków. Następnym razem jak tam pojedziemy może będziemy mieć zupełnie inne odczucia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. As always de gustibus non est disputandum:) Ja bym każdy z tych parków zobaczyła najchętniej w każdej porze roku i nie uznałabym pewnie żadnego dnia za stracony:)

   Usuń

Masz coś do dodania? Chcesz o coś zapytać? Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcesz skomentować nasz wpis:)

Prawa autorskie

Fotografie i teksty zamieszczone na tym blogu są naszą własnością. Wszelkie kopiowanie, powielanie i publikowanie może odbyć się wyłącznie za naszą zgodą. Chcesz wykorzystać naszą pracę- skontaktuj się z nami: zawszewdrodze@gmail.com