18.11.2012

Kto pyta nie błądzi 3 (konto bankowe)

Chciałbym się zapytać jak wygląda sprawa założenia konta bankowego w stanach?
Czy Polak może coś takiego zrobić na paszport (bez posiadania Driving License)?
Jakich opłat można się spodziewać?
Na co można się naciąć?
Czasami zdarza się, że potrzebuję wysłać lub odebrać pieniądze ze Stanów i takie konto pomogłoby mi zaoszczędzić trochę na przelewach międzynarodowych.
Jak wygląda sprawa z kartami kredytowymi?
Rozważałem Citibank, ponieważ ma oddziały w Polsce. Jaka jest Wasza opinia?

Ponieważ jeden z Czytelników zwrócił nam uwagę, że zawarte tu informacje mogą wprowadzać w błąd, chciałabym już na początku uściślić. Post nie dotyczy zakładania konta na wizie turystycznej!!!
[M] Już z Polski próbowaliśmy założyć konto w Citi. Z całą masą problemów. Generalnie nie mamy z tym bankiem dobrych doświadczeń. Kupując różne rzeczy w Stanach, obracaliśmy kasą tylko i wyłącznie przez PayPal. Stany to w porównaniu z Polską wykopalisko archeologiczne bankowości. Przelewy między osobami prywatnymi prawie nie występują i są drogie. W użyciu jest właśnie PayPal, czeki oraz gotówka:)))
Jeśli zaś mówimy o sprawach, na które warto uważać. Często występują fraudy/scamy, czyli przekręty, naciągania, nadużywania naszych kart. Ponieważ w wielu miejscach podajesz np przez telefon numer swojej karty, może się okazać, że zostanie ona "przypadkiem" obciążona zakupami, których nie zrobiłeś. My np pewnego pięknego dnia zobaczyliśmy na wyciągu, że zakupiliśmy płyty DVD Disneya za jakieś 100$:) W tym wypadku Citi stanął na wysokości zadania, błyskawicznie przysłał nam nową kartę (za darmo), a także oddał nam pieniądze za tę dziwną transakcję. Trzeba uważać, szczególnie korzystając z nie-sieciowych maleńkich stacji, sklepików itd itp. W miejscach, które nie wzbudzały zaufania płaciliśmy gotówką.

[T] Jeśli chodzi o konto bankowe to ja zakładałem w Citi Banku (Global Account). Było to specjalne konto dla pracowników globalnych (wiza L na 3 lata!!!). Z założeniem miałem wiele problemów i procedur (gdyż załatwiałem to jeszcze z Polski), a gdy po miesiącu się okazało, że firma nie pokrywa kosztów utrzymania rachunku ($30 za miesiąc), zrezygnowałem i zostałem przy zwykłym koncie osobistym.
Moi koledzy, którzy do Stanów wyjechali niedawno, zakładali konto w Bank Of America na miejscu (w Virginii) i dokonali tego bez problemu od ręki, tylko na paszport (Wiza L na 5 lat).
Trudno mi określić co może Ci się przydać, albo czego dokładnie będą wymagać przy otwieraniu konta, ale na pewno warto mieć:
- paszport z amerykańską wizą,
- adres na który będzie wysłana karta debetowa (najlepiej jak masz rachunek, umowę najmu, cokolwiek bardziej oficjalnego co potwierdzi, że mieszkasz pod danym adresem),
- jakiś dowód tego, że będziesz miał wpływy (to chyba nie jest dokument konieczny, jednak często wymagany, aby utrzymanie rachunku było darmowe, musisz dokonywać jakiegoś minimalnego wpływu co miesiąc).
Najlepiej skontaktować się jeszcze z Polski z bankiem i zapytać (pamiętam, że np w przypadku Citi chciano od nas potwierdzenia prowadzenia przez ost. 3 lata w Polsce rachunku, z utrzymywanym minimalnym saldem w wysokości kilku tysięcy złotych, to było 2 lata temu, więc może teraz mają bardziej ludzkie procedury...)
Najpopularniejsze w naszym regionie były:
Bank internetowy (darmowy, o ile zakładasz w nim rachunek maklerski (też darmowy)), tylko musisz mieć adres i chyba Social Security Number
Oczywiście konto bankowe to nie kawa, którą kupujemy często i w różnych miejscach, więc możemy się wypowiadać, jak specjaliście, gdzie jest dobra, a gdzie nie ( w Ameryce w 90% ta druga opcja:))) Dlatego będziemy wdzięczni wszystkim, którzy mieli jakieś inne doświadczenia z pozostałymi bankami i którzy zechcieliby się z nami podzielić swoimi wrażeniami.

Pierwszą część porad praktycznych znajduje się pod tym linkiem, 2 część, dotycząca kosztów jedzenia znajduje się tu. A tu pisaliśmy o kosztach samochodów i ich utrzymania. O tym jak skalkulować koszty podróży po USA pisaliśmy natomiast tutajCeny nieruchomości znajdziecie tutaj. A dokładny koszt produktów spożywczych tutaj.
Cały zestaw postów nie-turystycznych otrzymacie klikając na tag "porady praktyczne" (zestaw tagów znajduje się pod każdym postem).

Prawa autorskie

Fotografie i teksty zamieszczone na tym blogu są naszą własnością. Wszelkie kopiowanie, powielanie i publikowanie może odbyć się wyłącznie za naszą zgodą. Chcesz wykorzystać naszą pracę- skontaktuj się z nami: zawszewdrodze@gmail.com