13.01.2011

Czym się różni platan od banana

Platan czyli prawie jak banan. I zgodnie ze sloganem reklamowym i tym razem prawie zrobiło wielką różnicę. 

Platana w sklepie wyszukał Tomi. 
-Ej zobacz jakie fajne, wielkie, zielone banany!
-Ale to nie banany.
-No jak nie, jak tak. Jak to wygląda?
-No jak banan, ale napisali, że to platan. 
-No ale ja chcę spróbować.
No i spróbował. A po minucie przeżuwania wypluł. Sięgnęłam więc po niezawodną w takich wypadkach książkę kucharską warzywno-owocową, którą podarowali nam swojego czasu Magda z Maćkiem. Książka jest niezawodna, bo jest po angielsku. I to bardzo ułatwia nam konstruowanie listy z zakupami:)
Znajduję dział o bananach. Jest i platan. Wszystko wiemy, zabieramy się do gotowania. Tak, tak, platana nie jemy na surowo. Twardy jak ziemniak, bardzo ciężko obrać go za skórki, najlepiej pokroić w takie 2cm odcinki, naciąć pionowo skórkę i odchylać ją po kawałku nożem.


Następnie te kawałki wrzucamy do gorącego oleju i czekamy, aż zmienią kolor z białego na złoty.


Następnie wyciągamy platana z oleju.  I teraz uwaga, patenty są różne, ja rozegrałam to w ten sposób. Wkładałam taką cząstkę do torebki śniadaniowej i ubijałam szklanką, jak na załączonym obrazu. Platan surowy jest twardy jak ziemniak, a upieczony tylko trochę mięknie. 


Takie rozgniecione placuszki soliłam.


A na koniec jeszcze na trochę wrzucałam do oleju. Po kilku minutach wyciągałam i odsączałam na serwetce z nadmiaru tłuszczu, znów odrobinę posoliłam i posypałam parmezanem, ale Google mówi, że zwykle to się je z różnymi dipami.


Dla mnie smakowały frytką, Tomkowi solonymi paluszkami. Podsumowując. Wczorajszy multikulti obiad składał się z
- reprezentanta Europy zupy pomidorowej z ryżem
- przedstawiciela Ameryki Południowej platana
- jako lokals wystąpiło różowe wino, oczywiście kalifornijskie:)
Prawa autorskie

Fotografie i teksty zamieszczone na tym blogu są naszą własnością. Wszelkie kopiowanie, powielanie i publikowanie może odbyć się wyłącznie za naszą zgodą. Chcesz wykorzystać naszą pracę- skontaktuj się z nami: zawszewdrodze@gmail.com